Athletics


            Heading

          elizabeth Borges 
           
           National Signing Day, November 16, 2016
           Elizabeth Borges - University of Binghamton - Girls Swimming
           
            Divider
            
  Courtney Culp          

National Signing Day, February 3, 2016            
            Courtney Culp - University of Maryland Baltimore County - Girls Soccer
____________________________

April 13 2016 Signing

National Signing Day - April 13, 2016
Nadia Wooten - American International College - Girls Basketball
Aubri McKoy - The College of Wooster - Girls Basketball
Myasia Taylor - Penn State - Lehigh Valley Campus - Girls Basketball.
Kendrea Williams - FDU Madison - Girls Basketball
Kaamal Stewart - Albright College - Football
Jared Vann - Norwich University - Football
Tasha Bethea - Rowan University - Track and Field
Demetria Bethel - Norfolk State - Bowling
Olivia Lukshides - East Stroudsburg - Swimming
Joseph Simunek - Swimming
Kevin Tamsula - Rutgers Newark - Baseball
Dan Tricarico - Rutgers Newark - Baseball
_______________________________
            
February 1st, 2017
Athletic Signing
10:30 am
Media Center
_____________________________________________________
                 
                                     
Winter Sports ImPACT Concussion testing dates:
Every Tuesday and Thursday
starting Tuesday, October 25, 2016
All 9th and 11th graders and any one new to Athletics. 
Report to the Athletic Training Room
_________________________________________________
            

CONGRATULATIONS TO THE 2016 FOOTBALL TEAM
CENTRAL GROUP V STATE CHAMPS

________________________________________________

            To view Athletic schedules go to:  http://schedulestar.com/
Type in city (Piscataway) and click on "SEARCH".  Click for "Season", Select Sport, Level, and Gender.  Click on View Schedule.

 Listed below are the events.  This will be updated daily. 
*SUBJECT TO CHANGE*   

Monday, January, 09
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Home South Plainfield MS Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Away Immaculate Conception School (Spotswood)
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away South Plainfield Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Home Immaculate Conception School (Spotswood)
Facility: Schor Middle School
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home Carteret Facility: Quibbletown Middle School
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away John P. Stevens Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away John P. Stevens Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Boys Varsity Swimming Home Bishop Ahr Facility: Rutgers - College Ave Pool (Rescheduled for 1/20/2017)
4:00 PM Girls Varsity Swimming Home Bishop Ahr Facility: Rutgers - College Ave Pool (Rescheduled for 1/20/2017)

Tuesday, January, 10
4:30 PM Girls Freshman Basketball Away Middlesex
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home Churchill Junior High School Facility: Quibbletown Middle School (Rescheduled for 1/17/2017)
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away Monroe Township HS Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away Monroe Township HS Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away Lakewood High School
5:15 PM Boys Junior Varsity Basketball Away Lakewood High School
6:30 PM Boys Varsity Basketball Away Lakewood High School

Wednesday, January, 11
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away Monroe Township Middle School Facility: Monroe Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Home Memorial Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Away Memorial Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Home Monroe Township Middle School Facility: Schor Middle School
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away South River/Bishop Ahr Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away South River/Bishop Ahr  Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home Edison
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home Edison
3:45 PM MS Wrestling vs Manville MS at Quibbletown

Thursday, January, 12
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home East Brunswick
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home East Brunswick
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home East Brunswick
3:45 PM Girls Freshman Basketball Away East Brunswick
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball Away East Brunswick
7:00 PM Girls Varsity Basketball Away East Brunswick
5:45 PM Boys Varsity Swimming Away Old Bridge HS Facility: Old Bridge YMCA
5:45 PM Girls Varsity Swimming Away Old Bridge HS Facility: Old Bridge YMCA
4:00 PM MS Wrestling Home Churchill Jr HS - Quibbletown MS

Friday, January, 13
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Home Jonas Salk Middle School Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Away South Amboy
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Home South Amboy Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away Jonas Salk Middle School
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away Sayreville Facility: Majestic Lanes
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away Sayreville Facility: Majestic Lanes
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away Paul Schwartz Invite @ FDU

Saturday, January, 14
9:00 AM Girls Varsity Bowling Away Winter Classic Tournament Facility: Carolier Lanes
9:00 AM Boys Junior Varsity Wrestling Away Ridgewood H.S.Quad - Piscataway/Wayne Valley/Union City
10:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Ridgewood H.S.Quad - Piscataway/Wayne Hills/Union City
10:00 AM Boys Freshman Basketball Away John P. Stevens
11:30 AM Boys Junior Varsity Basketball Away John P. Stevens
1:00 PM Boys Varsity Basketball Away John P. Stevens
10:00 AM Girls Freshman Basketball Home John P. Stevens
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Home John P. Stevens
1:00 PM Girls Varsity Basketball Home John P. Stevens
4:00 PM Girls Varsity Winter. Track Away GMC Champs Toms River
4:00 PM Boys Varsity Winter. Track Away GMC Championships at Toms River

Sunday, January, 15
8:30 AM Boys Middle School Wrestling Away Princeton High School-Princeton Middle School Tournament

Monday, January, 16
3:00 PM Boys Varsity Swimming Home St. Joseph's Boys Only Facility: Somerville Y
10:00 AM Boys Varsity Wrestling (only) Away Old Bridge HS

Tuesday, January, 17
2:00 PM Girls Varsity Bowling Away Girls Individual qualifier Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Girls Freshman Basketball Home Perth Amboy
3:45 PM Girls Junior Varsity Basketball Home Perth Amboy
5:15 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Home Perth Amboy - At the HS
7:00 PM Girls Varsity Basketball Home Perth Amboy Senior Night
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away Perth Amboy
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Away Perth Amboy
7:00 PM Boys Varsity Basketball Away Perth Amboy
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away Edison Intermediate School 800 Rahway Avenue 
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away Perth Amboy - McGinnis MS 

Wednesday, January, 18
2:00 PM Boys Varsity Bowling Away Boys Individual Qualifier Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:00 PM Boys Varsity Swimming Home South Brunswick Senior Night Facility: Somerville Y
3:00 PM Girls Varsity Swimming Home South Brunswick Senior Night Facility: Somerville Y
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away Carl Sandburg Middle School
Facility: Carl Sandburg Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Home Timothy Christian Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Away Timothy Christian
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Home Carl Sandburg Middle School Facility: Schor Middle
School
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away Freshman Novice Meet @ NY Armory
5:30 PM Boys Junior Varsity Wrestling Away South Plainfield
7:00 PM Boys Varsity Wrestling Away South Plainfield

Thursday, January, 19
1:00 PM Girls Varsity Bowling Away Girls Ind Finals Facility: Woodbridge Bowling Center
3:45 PM Boys Freshman Basketball Away St. Joseph's
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Away St. Joseph's
7:00 PM Boys Varsity Basketball Away St. Joseph's
3:45 PM Girls Junior Varsity Basketball Home Edison
3:45 PM Girls Freshman Basketball Home Edison
5:30 PM Girls Varsity Basketball Home Edison
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away Perth Amboy

Friday, January, 20
TBA Boys Varsity Bowling Away Boys Individual Finals Facility: Woodbridge Bowling Center
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away Perth Amboy (Rescheduled to 1/17/2017)
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Home Thomas Jefferson Middle School
Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Away Thomas Jefferson Middle School
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Away Monroe Township HS
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Away Monroe Township HS
4:00 PM Boys Varsity Swimming Home Bishop Ahr Facility: Rutgers - College Ave Pool
4:00 PM Girls Varsity Swimming Home Bishop Ahr Facility: Rutgers - College Ave Pool

Saturday, January, 21
9:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Quad - JP Stevens/North Plainfield/New Providence
Facility: J.P. Stevens
9:00 AM Boys Junior Varsity Wrestling Away Quad - JP Stevens/North Plainfield/New Providence
Facility: J.P. Stevens 10:00 AM Boys Varsity Winter Track Away NJSIAA State Group IV @ Toms River
10:00 AM Girls Varsity Winter. Track Away State Group IV Relays @ Toms River
12:00 PM Girls Freshman Basketball Away Bridgewater
1:30 PM Girls Junior Varsity Basketball Away Bridgewater
3:00 PM Girls Varsity Basketball Away Bridgewater
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away GMC MS Tournament (Large School) @ Crossroads MS
Facility: Cross Roads Middle School  

Monday, January, 23
3:00 PM Girls Varsity Swimming Home Mother Seton Girls Only - Rutgers College Avenue
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Home Churchill Junior High School
Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away Churchill Junior High School
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home New Brunswick MS Facility: Quibbletown Middle School

Tuesday, January, 24
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home Old Bridge HS
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Old Bridge HS
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home Old Bridge HS
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away East Brunswick Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away East Brunswick Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Away Old Bridge HS
5:30 PM Girls Varsity Basketball Away Old Bridge HS
5:30 PM Girls Freshman Basketball Away Old Bridge HS

Wednesday, January, 25
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Home Sayreville Middle School
Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Away Woodrow Wilson Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Home Woodrow Wilson Middle School
Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away Sayreville Middle School
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home Middlesex At Piscataway High School
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away Perth Amboy Facility: Woodbridge Bowling Center
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away Perth Amboy Facility: Woodbridge Bowling Center
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home Perth Amboy
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home Perth Amboy Senior Night

Thursday, January, 26
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home South Brunswick
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home South Brunswick
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home South Brunswick
4:15 PM Girls Freshman Basketball Away South Brunswick
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Away South Brunswick
6:00 PM Girls Varsity Basketball Away South Brunswick
4:00 PM Boys Middle School Wrestling Away Elizabeth Facility: Battin MS (Elizabeth)

Friday, January, 27
TBA Boys Varsity Swimming Away GMC's@ Raritan Bay YMCA (Girls)
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away Linwood Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Home Grace M. Breckwedel Middle School Team
Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Away Grace M. Breckwedel Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Home Linwood Middle School Facility: Schor Middle School
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home Thomas Jefferson Middle School Facility: Quibbletown Middle School
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away Joe Romer Tournament Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Varsity Bowling Away Joe Romer Tournament Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
5:00 PM Boys Varsity Wrestling Home GMC Wrestling Tournament
5:00 PM Girls Varsity Swimming Away Girls GMC's Facility: Raritan Bay YMCA, Perth Amboy

Saturday, January, 28
9:00 AM Boys Varsity Wrestling Home GMC Wrestling Tournament
9:00 AM Boys Varsity Swimming Away GMC's Facility: Raritan Bay YMCA, Perth Amboy
9:00 AM Boys Varsity Bowling Away C. Simon Memorial Tournament Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
9:00 AM Girls Varsity Bowling Away C. Simon Memorial Tournament Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
10:00 AM Girls Freshman Basketball Away Bishop Ahr
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Away Bishop Ahr
1:00 PM Girls Varsity Basketball Away Bishop Ahr
7:00 PM Boys Varsity Basketball Away Franklin High School Hoops for Troops Tournament

Monday, January, 30
TBA Girls Varsity Bowling Away Girls Prelims Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Bishop Ahr
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home Bishop Ahr
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home Bishop Ahr
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Home Crossroads Middle School
Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away Crossroads Middle School
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away Big v Small School GMC Tournament @ Monroe
Facility: Monroe Middle School
 

Tuesday, January, 31
3:45 PM Boys Varsity Bowling Away GMC Prelims Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Girls Freshman Basketball Home Middlesex
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away Middlesex vs Monmouth TBA
 
Wednesday, February, 01
TBA Girls Varsity Bowling Away Girls GMC 1st round Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Black Team) Away South Plainfield Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Home Edgar MS Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Away Edgar MS
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Home South Plainfield Middle School
Facility: Schor Middle School
4:00 PM Boys Varsity Winter Track Away Metropolitan Neet NYC Armory
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away Metropolitan Invite @NY Armory
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home South Brunswick
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home South Brunswick

Thursday, February, 02
TBA Boys Varsity Bowling Away GMC 1st Round Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Monroe Township HS
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home Monroe Township HS
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home Monroe Township HS
3:45 PM Girls Freshman Basketball Away Monroe Township HS
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball Away Monroe Township HS
7:00 PM Girls Varsity Basketball Away Monroe Township HS
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Away War at the Shore TBA

Friday, February, 03
TBA Boys Varsity Bowling Away GMC 2nd round Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
TBA Girls Varsity Bowling Away Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Middle School Basketball (Gold Team) Away Lincoln MS Dunellen
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Gold Team) Home Lincoln MS Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball (Black Team) Away Monroe Township Middle School

Saturday, February, 04
TBA Girls Varsity Bowling Away NJSIAA Girls Sectionals Facility: Carolier Lanes
9:00 AM Boys Junior Varsity Wrestling Away Parsippany High School Parsippany
Tournament Quad - Brick Memorial /Parsippany/Mendham
10:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Parsippany High Schoo lParsippany Tournament Quad - Brick Memorial /Parsippany/Mendham
10:00 AM Boys Freshman Basketball Away East Brunswick
11:30 AM Boys Junior Varsity Basketball Away East Brunswick
1:00 PM Boys Varsity Basketball Away East Brunswick
10:00 AM Girls Freshman Basketball Home East Brunswick
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Home East Brunswick
1:00 PM Girls Varsity Basketball Home East Brunswick
10:00 AM Boys Varsity Winter Track Away NJSIAA North II Group IV
Championship at Toms River
10:00 AM Girls Varsity Winter Track Away North 2 Group IV Sectional @ Toms River

                 
                       

  Middle School Sports


Click on the links below for more information!

 

 


 
 
Sports Banner
 
 

Sports Physical Forms are available from the Athletic Office, Coaches, Nurses, Main Offices and can be downloaded by clicking HERE.